DOMA V SVOJEM TELESU
  • Treningi in vadbe
    • Osebni trening
    • Trening v paru in zaprti skupini
    • Skupinska vadba
    • Samostojni projekt
  • Pomoč pri prehrani
    • Posvet o prehrani
    • Skupinske delavnice
  • O meni
  • Cenik
  • Blog
  • Kontakt
  • Brezplačni posvet

Kolk maš pa ti ITM?

ITM

ITM ali indeks telesne mase (angleško BMI) je podatek, ki nam pove razmerje med posameznikovo višino in težo. Če ga želiš izračunati zase, gre nekako takole. Svojo telesno težo kvadriraš, deliš z dvakratnikom sosedine številke čevljev in odšteješ svojo najljubšo barvo. Dobljen rezultat zapišeš na listek, ga dobro prežvečiš in pljuneš čez levo ramo (mogoče desno? Upam, da te nisem za vedno pogubila…).

Pravi ITM (za večino številka zelo grobo nekje med 20 in 30) še zmeraj uporabljajo zdravniki na sistematskih pregledih in premnoge spletne strani s fitnes nasveti. Čudežno naj bi premlel samo dva podatka, višino in težo in izpljunil resnico o tvojem telesnem stanju, torej ali si predebel, presuh ali popoln. Najbrž lahko iz dobro zakrinkanega sarkazma razbereš, kakšno je moje mnenje o tej čarovniji. V tej enačbi manjka nešteto podatkov: starost, treniranost, razmerje mišic in maščobe v telesu, torej mišična in maščobna masa, stanje visceralne maščobe…

Ali je torej ITM popolnoma neuporaben podatek?

Zate najverjetneje ja. Pogoji, v katerih bi morda dopuščala smiselnost njegove uporabe so mlajši otroci, zelo prekomerno debeli ljudje z zelo malo mišične mase (že zato, da jih morda strašno visok rezultat postavi na trdna tla) in popolnoma netrenirana populacija. Pa še v teh primerih obstaja veliko drugih metod, ki dajejo mnogo bolj zgovorne rezultate, od merjenja kožne gube s kaliperji, pametnih tehtnic, vodnih komor,… Na te načine ugotoviš na primer, koliko imaš v telesu mišične mase (več je bolje), koliko podkožne maščobe (več ni bolje), visceralne maščobe globje v telesu, pa še kakšne dodatne podatke (voda, kostna gostota,…) odvisno od metode. S temi informacijami pa si že lahko ustvariš nekoliko bolj jasno sliko o stanju svojega templja.

Najprej, zakaj bi se sploh ukvarjali s temi podatki?

Kar se mene tiče, se ni treba. Dokler si srečen v svoji koži, tvoje telo počne reči, ki jih od njega pričakuješ in je njegovo stanje tudi objektivno zdravo. Včasih pa je le dobro imeti neko konkretno izhodišče. Na primer, ko se lotimo programa treninga ali hujšanja, katerega cilj je preoblikovanje telesa. Kar na oko bomo sicer videli spremembe, marsikomu pa bo v uteho in spodbudo, če bo rezultate videl tudi na papirju, trenerju pa v pomoč pri prilagajanju programa.

Za nekatere pa bi bilo to, da stanje vidijo v številkah tudi pomemben mejnik – tu govorim o tistih, ki so do svojega telesa tako strogi, da vidijo v ogledalu izkrivljeno sliko, kot tistih, ki delujejo v oblačilih fit in zdravi, natančnejša analiza pa pokaže, da videz vara. Temu fenomenu gospod internet pravi skinny fat (suhceni debeluh), kar predstavlja osebo, ki ima najverjetneje skrajno malo mišične mase in veliko srečo pri razporejenosti nezdravih maščobnih oblog in je lahko kljub nizki konfekcijski številki zelo nezdrava.

Kakšne metode torej predlagam?

V kolikor je tvoj cilj zgolj vzdrževanje čvrstega telesa, trening za sprostitev in zdravje, bo najboljša metoda ogledalo. Če želiš izgubiti nekoliko več maščobe, bodo za merilo dobre tudi lanske kavbojke (pa ne tele nove, ki se raztegnejo na nosogora) in šiviljski meter, sem tudi zagovornik fotografiranja na enakomerno časovno obdobje. Za natančnejše podatke pa lahko stopiš v lekarno ali kak fitnes, kjer imajo nekoliko boljšo tehtnico z opcijo merjenja telesne sestave. Pri tem se pozanimaj o najboljših okoliščinah za merjenje in podatkov prosim še zmeraj ne jemlji za svete. Še nekoliko natančnejše je merjenje kožne gube. Tako meritev naj opravi nekdo, ki ve kaj dela in te ne bo kar v en dan ščipal – pridobljene podatke bo nato preračunal v odstotek telesne maščobe. Obstajajo tudi mnogo zahtevnejše, natančnejše in dražje metode, za katere pa pri rekreativcih po mojem mnenju ni nikakršne potrebe.

 

Zaključek

Ne glede na metodo ti polagam na srce: rezultatov meritev ne primerjaj z drugimi. Primerjaj jih s svojimi preteklimi in prihodnjimi meritvami, da imaš občutek o svojem napredku. Če lanskih kopalk ne moreš več navleči nase, najbrž ni razlog voda v telesu in težke kosti. Če primerjaš fotografije, ki si jih posnel vsakega tretjega v mesecu in se jasno vidi, da je tvoje telo vedno bolj močno in čvrsto, ti pa se počutiš kot supermen, je čisto vseeno, če imaš konfekcijsko številko še zmeraj višjo od Heidi Klum. Vse številke in kriteriji naj ti bodo v spodbudo in pomoč pri doseganju ciljev, ne pa neizpodbitno dejstvo za samokaznovanje in žalostno vzdihovanje.

Še bolj zaključek

Nobena vaga, meter ali fotka ne zajame tvojega počutja, tvoje sreče ob doseženem rezultatu na treningu in napredka v tintari. Radi se mejte!

 

Če te zanima več o sestavi telesa, o njenem ugotavljanju in spreminjanju, mi pa piši 🙂

Related Posts

zgodbice

Hujšanje

Kako se znebiti maščobe na trebuhu…

active-activity-adult-1308746

Hujšanje

Projekt Plaža 2019 tretjič: Premakni se!

carrots-cucumber-delicious-1640777

Hujšanje

Projekt Plaža 2019 drugič: Z glavo v pisker

© MARUŠA KRAŠEVAC 2018 - Osebni treningi | Izvedba: Graphis
Za boljšo izkušnjo uporabljamo piškotke in storitve tretjih oseb.Sprejmem.Ne sprejmem.Politika zasebnosti